ÇANAK ANTEN KURULUMU NASIL YAPILIR

Çanak Anten Kurulumu

Çanak anten nasıl kurulur. Kurulum yaparken nelere dikkat etmeliyim. Çanağımı kurarken hangi yöne bakmalı. Uyduların frekansları nelerdir.

 • Çanak Anten Kurulumu İçin Gerekn Araçlar ve Gereçler

Çanağımızı kurarken bize İngiliz Anahtarı, Pusula (Çok Gerekmiyor), Dübel İtici, Çekiç, Markör (Kalem), Matkap gerekecek bunlara sahip olmadan başlamıyoruz..

Güncelleme: Tam 4 sene önce, bu makaleyi yazmamda bana içerik resimlerini derleyerek ve işin püf noktalarını göstererek, destek olan. Şuan hala iş hayatlarına firmalara ve kişisel kullanıcıya bilgisayar servisi ve internet çözümleri üreterek devam eden sistemoptima.com ekibine minnettarlarımı sunmak istedim. Daha önceleri bu ekip tüm istanbul 'a çanak anten üretimi yaparken, daralan sektör sebebi ile çalışma alanlarını değiştirdi. Şirketimin bilgisayar bakımlarını gözüm kapalı emanet ettiğim bu ekibin birde sloganı var; "bizim bilgisayarımızı bozamazsınız!" konusunda uzman bu çocuklar, çok iyiler. Sevgiler hepinize..
 • Gereçler
Direk Kurulumu ile Başlayalım

 • Direk kuracağımız nokta, yayın almak istediğimiz uydu için uygun yer teşkil etmeli
 • Kurulum yapılacak noktada. Kurulumdan sonra çanak ile uydu arasında herhangi bir objenin olmamasına önem gösterin
Şimdi elimize "L" direğimizi alalım ve duvara yerleştirelim. Kalemimizi kullanarak direğin altındaki her deliği işaretleyelim.

Daha sonra matkap ile duvara açacağımız delikler 0.5cm derinliğinde olmalıdır. Kullanacağımız dübellerin çoğu bu standartlardadır. Zaten isteseniz de fazla ileri gidemeyceksiniz.

Dübelleri nasıl kullanacağımız konusunda biraz fikir sahibi olalım
 • Şimdi duvara açtığımız dört deliğe dübelleri yerleştirip, Normalde yoktur ama sizinkilerde varsa ince çubuk ile dübelleri duvara bir çekiç yardımıyla takıyoruz. Bu dübeller malzemelerimizin duvardan ayrılmamasını sağlayacaktır.
 • Bazı dübeller vidalama yaparken kendiliğinden içten açılır.


Şimdi "L" Direğimizi alıp duvara takıyoruz. Yaylı rondela ve vidaları kullanarak.

Çanak Kurulumu

Tipine ve modeline göre kurulum değişiklik gösterebilir. Yanılmamak için kurulum uyarılarına bakın. Ben size elimde olanı tanıtacağım.
Şekilde gördüğümüz gibi çanağımızı kuralım. Kurulum yaptıktan sonra kırmızı ile işaretlenmiş olan vidaları çanağın yine şekilde oklar ile gösterilmiş yönlere hareket edebilecek şekilde biraz sıkalım. çünkü daha uydu için ayar yapılması gerekiyor.


Uydu 'a göre çanak ayarı


Çanağınızı hangi uydu ile çalışmasını istersiniz?


Bu size kalmış. lyngsat a girip sizin için hangi uydunun daha ilgi çekici olduğunu keşfedebilir. Daha sonra Sattelite Finder ismindeki bu ufak programı indirebilir veya Dishpointer 'ın sitesini ziyaret edip yükseklik ve yatay polarizasyon değerlerinizi alabilirsiniz.

Sıra çanağınızı yönlendirmeye geldi.


Üç adet bilgiye ihtiyacımız var ; Yükseklik, Yatay Derecemiz ve LNB derecesi.

Azimut


Bu çanak pozisyonudur. çanağınızın kuzeyemi yoksa güneyemi bakması gerektiğini derece ile belirler.Yükseklik / Elevation

Bu çanağın yükseklik değerinizi gösterir. Derece ile gösterilir.


Polarizasyon / LNB Sk

Polarizasyon, LNB Rotasyonu ile ilgilidir. zemine göre derecelendirilir.Bütün bu bilgiler şu iki faktöre dayanır:

 • Bulunduğunuz coğrafi konuma
 • Çanağı kurmak istediğiniz bölgeye

Kablo Bağlantıları

Şekildeki gibi kabloları keselim.Kabloları kesip "F" Konnektörleri kabloların ucuna taktığımız işin sonuna gelmiş bulunuyoruz.
Şimdi sıra zapping yapmaya geldi. İyi eğlenceler..3 yorum:

 1. Teşekkürler kardeşim ya, sağolasın!

  YanıtlayınSil
 2. Bloğunuzda yazdığınız metinler çok hoşuma gitti ve ilgimi çekti lazer merkezleri olarak başarılar diliyoruz

  YanıtlayınSil